Konferencja XXXII MSPO

Założenia Programowe

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Współpraca przedsiębiorstw sektora obronnego z cywilnymi przedsiębiorstwami i jednostkami badawczo-rozwojowymi. Partnerstwo publiczno-prywatne” odbędzie się wramach XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w dniu 3 września 2024 roku o godz. 13.00.Jej organizatorami są: Instytut Nauk o Bezpieczeństwie wraz z Instytutem Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK oraz Targi Kielce S.A., wspólnie z innymi partnerami: Warszawską Szkołą Zarządzania – Szkołą Wyższą, Staropolską Akademią Nauk Stosowanych w Kielcach, Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i Polskim Lobby Przemysłowym.

Miejsce obrad: Targi Kielce S.A., Kielce ul. Zakładowa 1, Hala G2, sala G2

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w ramach XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na terenie Targów Kielce S.A. będzie poświęcona współpracy polskich przedsiębiorstw obronnych skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. z cywilnymi przedsiębiorstwami i uczelniami, instytutami oraz jednostkami badawczo-rozwojowymi. Temat ten nabiera znaczenia obecnie, kiedy rośnie zagrożenie dużym konfliktem wojennym w Europie. W takiej sytuacji należy zakładać także – jak to bywa w sprawach bezpieczeństwa – pesymistyczne scenariusze i czynić przygotowania do ewentualnego przestawienia gospodarki na tory wojenne.

I Cele konferencji:

1. Ukazanie zasad i aspektów prawnych – będącej przejawem partnerstwa publiczno-prywatnego – współpracyprzedsiębiorstw sektora obronnego z cywilnymi przedsiębiorstwami, uczelniami i instytutami oraz jednostkami badawczo-rozwojowymi orazwzajemnych korzyści z niej.
  2. Podanie przykładów cywilnych przedsiębiorstw i instytutów, które już nawiązały współpracę z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i ukazanie przejawów tej współpracy.
  3. Wyszczególnienie warunków jakie muszą spełnić cywilne przedsiębiorstwa i placówki naukowe i badawczo-rozwojowe, aby mogły nawiązać współpracę z przedsiębiorstwami obronnymi.
  4. Przedstawienie koniecznych zmian w cywilnych przedsiębiorstwach, uczelniach, instytutach oraz jednostkach badawczo-rozwojowych, aby mogły one sprostać korzystnej dla obu stron współpracy z przedsiębiorstwami obronnymi skupionymi w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.

II Program konferencji

(trwa uzgadnianie tematów wystapień)

III Rada Naukowa Konferencji

• Przewodniczący: prof. dr hab. Paweł Soroka – wykładowca Warszawskiej Szkoły Zarządzania-Szkoły Wyższej, koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego,
  • Wiceprzewodniczący: prof. UJK dr hab. Ryszard Niedźwiecki – kierownik Zakładu Studiów Strategicznych w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK
  • prof. dr hab. Agnieszka Kasińska-Metryka – Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK,
  • prof. UJK dr hab. Marek Leszczyński – Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK,
  • prof. ITWL dr hab. Mirosław Kowalski – Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych,
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Żyluk – Zastępca Dyrektora Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych,
  • dr inż. Waldemar Gajda – Prezydent Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej,
  • prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Politechnika Warszawska,
  • dr inż. Jerzy Ickiewicz – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX,
  • dr Tomasz Konopka – Dziekan Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach,
  • dr hab. Adrian Mitręga – Instytut Nauk o Bezpieczeństwie UJK
  • dr Rafał Kołodziejczyk – Instytut Nauk o Bezpieczeństwie UJK,
  • dr Katarzyna Rawska – Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu,
  • dr Anna Zagórska – Instytut Nauk o Bezpieczeństwie UJK,
  • dr Paulina Zamelek – Wojskowa Akademia Techniczna.

IV Komitet Organizacyjny Konferencji:

• prof. dr hab. Paweł Soroka – przewodniczący, e-mail: pawel@plp.info.pl, tel. 603-425-568
  • prof. ucz. dr hab. Ryszard Niedźwiecki, tel. 604-586-847,
  • Arkadiusz Krzeczkowski – Dyrektor Wydziału Targów Kielce S.A., tel. 41 365 12 30,
  • dr Anna Zagórska – sekretarz, e-mail: cyran.a@wp.pl, tel. 602-336-251
  • dr Rafał Kołodziejczyk,
  • dr inż. Jerzy Ickiewicz.

W trakcie konferencji kolportowana będzie monografia wieloautorska zawierająca referaty z ubiegłorocznej konferencji podczas XXXI MSPO. Jej wydawcą będzie Dom Wydawniczy ELIPSA, Warszawa 2024.

Artykuły pokonferencyjne będą zbierane przez Pana prof. Pawła Soroke – przewidywana publikacja – bezpłatna – w wydawnictwie Elipsa, Warszawa 2025