Zdjęcie - VI Seminarium Młodych Procesualistów Cywilnych

VI Seminarium Młodych Procesualistów Cywilnych

W dniu 10 października 2022 r. na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyło się VI Seminarium Młodych Procesualistów Cywilnych zorganizowane przez dr Joannę Derlatkę (Zakład Prawa Cywilnego, Prawa Postępowania Cywilnego oraz Prawa Pracy Instytutu Nauk Prawnych UJK) wraz z Towarzystwem Naukowym Procesualistów Cywilnych z siedzibą w Krakowie. Temat przewodni tej cyklicznej ogólnopolskiej konferencji naukowej brzmiał: „Postępowanie cywilne i wymiar sprawiedliwości – wyzwania i perspektywy po odwołaniu stanu epidemii i wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego”. Czynny udział w konferencji wzięło 24 procesualistów cywilnych reprezentujących czternaście ośrodków akademickich z całej Polski.

Seminarium Młodych Procesualistów Cywilnych corocznie skupia zarówno naukowców, prowadzących badania w obszarze prawa postępowania cywilnego z licznych ośrodków akademickich w Polsce, jak i praktyków zawodów prawniczych. Założeniem Seminarium jest stworzenie płaszczyzny pozwalającej na prezentację ogólnopolskich wyników badań z zakreślonego obszaru, ale także wymianę poglądów, doświadczeń oraz uwag związanych z problematyką prawa postępowania cywilnego zarówno w środowisku naukowym, jak i wśród praktyków zawodów prawniczych.

Uroczystego otwarcia Seminarium dokonali: Dziekan Wydziału Prawa i Nauk Społecznych UJK prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia, Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych prof. UJK dr hab. Andrzej Adamczyk,  członek zarządu Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych prof. UJ dr hab. Radosław Flejszar oraz prof. UR dr hab. Anna Kościółek z Komitetu Organizacyjnego Seminarium Młodych Procesualistów Cywilnych. Uczestnicy seminarium z 14 różnych ośrodków uniwersyteckich dyskutowali nad reformą Kodeksu postępowania cywilnego w 4 panelach: Postępowanie rozpoznawcze (zasady procesowe) – moderator dr hab. Andrzej Olaś, Postępowanie rozpoznawcze (posiedzenia sądowe) – moderator prof. UW dr hab. Tadeusz Zembrzuski, Postępowanie rozpoznawcze (varia) – moderator dr Joanna Derlatka, Postępowanie egzekucyjne – moderator dr Robert Frey.

Artykuły naukowe, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, zostaną opublikowane we wiodących czasopismach prawniczych takich jak „Polski Proces Cywilny” oraz „Acta Iuridica Resoviensia”. Czasopisma te figurują w Wykazie Czasopism Naukowych i Recenzowanych Materiałów z Konferencji Międzynarodowych przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z przypisaną liczbą – odpowiednio – PPC 70 punktów i „Acta Iuridica Resoviensia” 40 punktów.